10 tipů, jak zvládnout studium v zahraničí navzdory diagnóze HAE 

13. 3. 2024

Ani vzácná porucha imunity HAE nemusí být překážkou k tomu, aby si mladí HAE pacienti splnili své cestovatelské, studijní či kariérní sny. Pokud studujete na střední nebo vysoké škole a zvažujete strávit semestr či dva v jiné zemi, s pečlivou přípravou, plánováním a výběrem programu to zvládnete!

V tomto průvodci najdete doporučení a tipy pro mladé HAE pacienty, jak postupovat při plánování studia v zahraničí.

  1. Vyberte si destinaci a typ studia

Nejprve zkuste zvážit, který studijní program je pro vás vhodný, jaké jsou vaše jazykové kompetence, v které zemi byste rádi studovali a kolik měsíců tam chtěli strávit. K dispozici máte obvykle 1 či 2semestrální programy pro vysokoškoláky, využít však můžete také několikatýdenní jazykové kurzy v období letních prázdnin.

  1. Zvolte vhodný studijní program zahraničního studia

ERASMUS+ je zdaleka nejoblíbenější program pro vysokoškolské a středoškolské studenty, díky němuž lze získat stipendium pokrývající velkou část nákladů. Základní informace a asistenci vám poskytnou na studijním oddělení vaší univerzity/střední školy či gymnázia. Dále můžete zapátrat na stránkách dzs.cz, studentagency.cz nebo afs.cz.

  1. Plánujte nejlépe 6 měsíců až rok dopředu

Administrativa kolem studia v zahraničí je proces, který si vyžádá svůj čas. Pacienty s HAE navíc čekají konzultace s lékaři (čtěte níže), a proto se vyplatí začít s vyřizováním i rok dopředu. Zjistěte si termíny pro podávání přihlášek nebo žádostí o stipendium, zúčastněte se přípravných setkání na univerzitě a naplánujte si konzultaci se svým lékařem.

  1. Informujte o HAE zahraniční školu

Již ve fázi podávání přihlášek musí zájemce obvykle vyplnit i formulář o svých omezeních či speciálních potřebách. Při vyplňování přihlášky je dobré zmínit vaši diagnózu HAE. Nebojte se přitom zdůraznit, že jste s diagnózou dobře seznámeni, zvládáte prevenci i samoaplikaci akutní léčby a váš HAE specialista zahraniční studium schválil.

  1. Konzultujte studijní pobyt s HAE specialistou a zopakujte si správnou aplikaci léků

Objednejte se na kontrolu s lékařem, proberte zde možnosti léčby v zahraničí a dodání léků v množství pro celou dobu pobytu ještě před odjezdem. Návštěvu u lékaře využijte pro zopakování správné aplikace injekční léčby pod dohledem zdravotníka.

  1. Zajistěte si překlad lékařské dokumentace a kvalitní pojištění

Ty nejdůležitější a poslední lékařské zprávy byste měli mít přeloženy do oficiálního jazyka cílové destinace nebo do angličtiny. O překlad požádejte profesionálního překladatele či agenturu pro maximální přesnost a odbornost.

Pečlivě vybírejte zdravotní pojištění na celou délku pobytu. Držitelé karet ISIC nebo ALIVE mohou využít různé slevy na pojištění. Další variantou je koupě pojištění přímo v zemi studia, což se vyplatí, zvláště pokud se jedná o stát mimo EU, kde neplatí dohoda o přeshraniční akutní péči.

Výběr pojištění doporučujeme konzultovat se zástupci univerzity nebo s vaším HAE specialistou.

  1. Spojte se s místní pacientskou organizací, vyhledejte specializovanou kliniku i lékaře

Během příprav nezapomeňte vyhledat specializované centrum a odborníky na léčbu HAE ve městě či regionu, kde plánujete studovat. Uložte si důležité weby, adresy a telefonní kontakty. Užitečné informace najdete rovněž na portále www.HAEi.org nebo v mobilní aplikaci HAE Companion. Můžete rovněž kontaktovat dané HAE centrum dopředu a informovat je, že v destinaci plánujete delší pobyt. Určitě vám dobře poradí.

  1. Informujte své ubytovací zařízení a vytvořte si nouzový plán

E-mailem či telefonicky seznamte hostitelskou rodinu s vaší diagnózou a její preventivní i akutní léčbou. Pokud předpokládáte, že budete potřebovat asistenci při zvládání onemocnění během pobytu v zahraničí, můžete informovat také spolubydlící na koleji. Pro tyto účely a případné krizové situace (vč. HAE ataky) si připravte postup (kontakty, telefonní čísla apod.).

  1. Připravte se na stěhování a cestu

Na závěr připomínáme, že je dobré nepodcenit samotné stěhování do nové země a školy. Balení, příprava dokumentů, loučení s rodiči a přáteli i cestování letadlem bývají zdrojem stresu, který, jak víme, zvyšuje riziko HAE ataky. Praktické tipy, jak úspěšně zvládnout cestování s HAE, najdete v našem článku a letáku v Infocentru na webu.

     10. Při cestování uchovejte léky ve správných podmínkách

Nezapomeňte si s sebou přibalit dostatečné množství léků, ale zkontrolujte také datum expirace. Dbejte na to, aby léčiva nebyla vystavena přímému slunci nebo vysokým teplotám (informace najdete na obalu či v příbalovém letáku). Pokud cestujete letadlem, medikamenty pro léčbu HAE mějte v příručním zavazadle – formulář v angličtině pro úschovu léků během letu si můžete stáhnout v našem Infocentru.

Pro další informace nebo doporučení v rámci studia v zahraničí se naši členové mohou obrátit na nás v pacientské organizaci HAE Junior.

Kontakt

HAE Junior z.s.
Wichterlova 2372/8, 
Praha 8, 182 00
IČO 08749787

info (at) haejunior.cz

Kontakt pro novináře:
media (at) haejunior.cz
 

Napište nám

Podpoříte nás?

Vaše finanční dary můžete také posílat na náš bankovní účet 2001782429/2010.

Podporovatelé

PharmingTakedaKalvistaLekarna.cz
CSL BehringPatient worthyPhrase
ČEZAmberplasma

Národní & Mezinárodní afiliace:

Logo EurodisAIPČeská asociace pro vzácná onemocněníPacientský hub
Národní zdravotnický informační portál
ERN RITA
Adalo Solutions s.r.o. © 2020 - 2025 | Všechna práva vyhrazena
Darujte
tady >>
Darujte tady >>