Všechno zlé je k něčemu dobré

28. 2. 2024

Již od dětství mě provází velmi bolestivé otoky, které se objevují po celém těle. Jednou mi bolestivě oteče ruka, podruhé břicho. Pamatuji si své dětství strávené v posteli, kam mě bolest uvrhla. Nechuť s kýmkoliv mluvit, nechuť k jídlu a žádná energie k životu. Teprve stěhování do České republiky kvůli válce v mé rodné Ukrajině mi změnilo život. 

Nevysvětlitelné a velmi bolestivé otoky

Já a moje rodina pocházíme ze zakarpatské oblasti Ukrajiny. Vyrůstala jsem v malém městě blízko hor, kam jsme často jezdili na výlety. Moje máma často zůstávala doma – omezovaly ji otoky. Bolestivé otoky. Obličeje, břicha, rukou. Nikdo jsme nevěděli, co to je? Proč vznikají, co je jejich příčinou? Doktoři také tápali. Když se začaly projevovat otoky i u mě, trpěly jsme s maminkou společně.

Když mě bolelo břicho, zalezla jsem si do postele, zvracela jsem a pak i v důsledku toho omdlívala. Bolest byla neskutečná. Strávila jsem takto v tichu a o samotě většinou tři dny. Neměla jsem chuť s nikým mluvit, všechno mi bylo jedno, jen aby už ta bolest přešla. Nikdo nám nebyl schopný pomoci, najít správnou diagnózu nebo vhodnou léčbu. Na klinice, kam jsem chodila k lékaři, mi stanovili nesprávnou diagnózu – Moorův syndrom, a 5 let jsem zbytečně brala léky na epilepsii. Na moje otoky však neměly žádný efekt.

Postupem času jsem se naučila se svojí situací žít, vystudovala jsem psychologii a právničinu, našla si skvělého muže a narodili se mi 2 krásní kluci. Své nemoci jsem přizpůsobila stravu, spánek a celý životní styl. 

Stanovení správné diagnózy přišlo teprve po příjezdu do Česka

Když v roce 2022 vypukla válka na Ukrajině, rozhodli jsme se s rodinou odstěhovat do České republiky. Nebylo to lehké rozhodnutí, většina širší rodiny zůstala. Usadili jsme se v Kadani, kde můj manžel našel práci a já začala podporovat své krajany jako právnička a psycholožka. 

Otoky neustaly ani v ČR. Hned na začátku mého pobytu v Kadani jsem začala otékat v obličeji a na krku. Vyděsilo mě to a nechala se hospitalizovat v kadaňské nemocnici. Výsledky mého vyšetření prozkoumala Chomutovská alergologie, která už předala informaci do centra léčby HAE v pražském Motole. Bingo. MUDr. Sobotková na alergologii v Motole mi vše vysvětlila a nastavila vhodnou léčbu. Byla jsem v šoku, když jsem zjistila, že moje otoky mají jméno… Hereditární angioedém. 

V té době jsem se seznámila s pacientskou organizací HAE Junior, která mi velmi pomohla. Bylo to pro mě velmi milé překvapení, že HAE Junior existuje a jakou obrovskou podporu svým členům nabízí. Na Ukrajině jsem na takovou podporu nebyla zvyklá. Díky HAE Junior jsem se dozvěděla spoustu informací o HAE, získala užitečné tipy, jak onemocnění zvládat, a dokonce stipendium na kroužky pro mého mladšího syna, u něhož se bohužel potvrdila stejná diagnóza. Zúčastnila jsem se mezinárodní konference pro pacientské organizace, kde jsem měla možnost mluvit se zástupkyní HAE International pro Ukrajinu a probrat s ní, jak bych mohla pomoci své rodině, která na Ukrajině zůstala. To hlavní bylo, že jsem mohla sdílet svůj příběh s ostatními rodinami, které jsou na tom stejně. To je pro mě naprosto jedinečná a nenahraditelná zkušenost. Letos se s celou rodinou chystáme na edukační pobyt, kde se setkáme s ostatními rodinami. Všichni se velmi těšíme.

Nepříjemné symptomy HAE už mám pod kontrolou, obavy o zdraví blízkých však zůstávají

Od října 2023 jsem na profylaktické léčbě a nemám žádné otoky. Úplně mi to změnilo život. Mohu se teď naplno a bez omezení věnovat životu. Osvobodila jsem se od strachu, že bych mohla mít otok krku a ocitnout se v ohrožení života. Přesně to se stalo mé mámě, která na otok krku ve svých 53 letech umřela. 

Bohužel žiji s jiným strachem. Nechci, aby syn trpěl stejnými bolestmi jako já. Naštěstí vím, že existuje dostupná léčba. Teď už vím, s čím žijeme, čemu čelíme. A jak si pomoci.

Když jsem opouštěla Ukrajinu, měla jsem pochybnosti o tom, zda dělám dobře. Až časem se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí. Stýská se mi po domovině, často si volám s příbuznými, vyprávím jim i o HAE a snažím se vysvětlit těm, kteří HAE také trpí, jak najít svou cestu k diagnóze. Bohužel, tím, že mají zcela jiné starosti spojené s válečným konfliktem, nechtějí nic vědět ani slyšet. 

Alina

Kontakt

HAE Junior z.s.
Wichterlova 2372/8, 
Praha 8, 182 00
IČO 08749787

info (at) haejunior.cz

Kontakt pro novináře:
media (at) haejunior.cz
 

Napište nám

Podpoříte nás?

Vaše finanční dary můžete také posílat na náš bankovní účet 2001782429/2010.

Podporovatelé

PharmingTakedaKalvistaLekarna.cz
CSL BehringPatient worthyPhrase
ČEZ

Národní & Mezinárodní afiliace:

Logo EurodisAIPČeská asociace pro vzácná onemocněníPacientský hub
Národní zdravotnický informační portál
ERN RITA
Adalo Solutions s.r.o. © 2020 - 2024 | Všechna práva vyhrazena
Darujte
tady >>
Darujte tady >>