Víte, že Zlatá rybka existuje?

7. 12. 2021

Rozhovor s Tomášem Hornekem z organizace Zlatá rybka, z. ú.

1. Mohl byste prosím stručně představit Zlatou rybku našim čtenářům?

Zlatá rybka je organizace, která plní přání dětem s život ohrožujícím onemocněním nebo s nejistou prognózou. Důležité je právě to, že Rybka plní přání. Tedy nikoli potřeby. Snahou Zlaté rybky je, aby umožnila dětem, navzdory náročnému onemocnění, prožít chvíle štěstí a radosti. Příběhy dětí nemedializujeme, neposuzujeme sociální situaci rodin, přání nehodnotíme.

2. Proč a jak vznikla Vaše organizace? 

Organizaci Zlatá rybka založili v roce 2015 manželé Vlčkovi. Katarína pracuje jako lékařka v hospici Cesta domů, Ondřej je ředitelem společnosti Avast. Vizí naší organizace od počátku je, aby se plnění přání stalo běžnou součástí péče o vážně nemocné děti v České republice. Inspirací pro vznik Zlaté rybky byly i podobné organizace, které fungují v zahraničí. Od roku 2015 se Zlaté rybce podařilo splnit 780 dětských přání.

3. Jaká přání může Zlatá rybka dětem splnit?

Zlatá rybka plní dětem přání v pěti kategoriích: přeji si něco mít, někým být, s někým se setkat, něco zažít nebo splnit přání někomu jinému. O přáních si s dětmi vždy osobně povídáme. Rybce záleží na tom, aby správně pochopila vše, co je pro konkrétní dítě s přáním spojené, jaká je jeho podstata. I malé detaily mohou být pro naše „snílky“ velmi důležité. Nefunguje to tedy tak, že by nám své přání děti napsaly třeba do mailu. 🙂 Někdy mají děti o svém přání od počátku jasno, někdy je proces vedoucí k jeho odhalení delší. Rolí Zlaté rybky je, aby dětem byla jakýmsi průvodcem při hledání a vyslovení přání a vytvářela jim pro to bezpečný prostor.

4. Za jakých podmínek by Zlatá rybka mohla splnit přání dětem a mládežníkům z pacientské organizace HAE Junior?

Pro zařazení do Zlaté rybky je nutné splnit tři podmínky. Tou první je potvrzení, že diagnóza dítěte je život ohrožující nebo má nejistou prognózu. Za tímto účelem vždy kontaktujeme (na základě podepsaného souhlasu zákonných zástupců) odborného lékaře dítěte. Druhou podmínkou je věk mezi 3 a 18 (včetně) lety. A poslední podmínkou je, že dítě je schopné nám své přání nějakým způsobem sdělit, projevit svoji vůli. Přihláška do našeho programu je na našich webových stránkách www.zlatarybka.cz

5. Napadá Vás ještě něco, co byste členům HAE Junior rád sdělil?

Pokud byste měli jakékoli otázky, prosím, napište nám na adresu: prani@zlatarybka.cz nebo zavolejte na číslo 223 012 660. Rádi se s Vámi spojíme.

Pan Tomáš Hornek působí v organizaci Zlatá rybka jako zástupce ředitelky a stará se především o komunikaci s rodinami a dětmi a správu IT.

Kontakt

HAE Junior z.s.
Wichterlova 2372/8, 
Praha 8, 182 00
IČO 08749787

info (at) haejunior.cz

Kontakt pro novináře:
media (at) haejunior.cz
 

Napište nám

Podpoříte nás?

Vaše finanční dary můžete také posílat na náš bankovní účet 2001782429/2010.

Podporovatelé

PharmingTakedaKalvistaLekarna.cz
CSL BehringPatient worthyPhrase

Národní & Mezinárodní afiliace:

Logo EurodisAIPČeská asociace pro vzácná onemocněníPacientský hub
Národní zdravotnický informační portál
ERN RITA
Adalo Solutions s.r.o. © 2020 - 2023 | Všechna práva vyhrazena
Darujte
tady >>
Darujte tady >>