Nový poster zkvalitní urgentní péči o české HAE pacienty

11. 5. 2023

V rámci každoroční osvětové kampaně k mezinárodnímu Dni HAE (16. května) představí pacientská organizace HAE Junior nový plakát pro zlepšování urgentní péče o HAE pacienty. Tento informativní plakát určený zdravotnickým pracovníkům připravila zastřešující organizace HAE International, jejíž členem se v prosinci 2022 stala i HAE Junior. Plakát, který již pomohl s cílenou osvětou o HAE v jiných zemích, je teď k dispozici také v češtině. Aby se dostal do těch správných rukou a mohl úspěšně plnit svůj účel, uvítáme asistenci českých pacientských rodin, které prosíme o vyplnění krátkého formuláře.

Poster nasměruje zdravotníky k adekvátní péči při akutních stavech HAE

Jednou z překážek, jimž často čelí pacienti s HAE, je nízká obeznámenost lékařů a zdravotníků s touto diagnózou a potřebnou první pomocí. Typické projevy ataky HAE – otoky obličeje, hrtanu či břicha, dušnost nebo zvracení – tak bývají mnohdy vyhodnoceny nesprávně, např. jako běžná alergická reakce. Bohužel, špatná diagnostika a terapie mohou akutní stav zhoršit, a v závažných případech vést k úmrtí pacienta.

Informační plakát od HAE International má za cíl pomoci pracovníkům urgentní péče rychleji rozpoznat symptomy HAE a zvolit příslušný léčebný postup pro akutní případy. Plakát obsahuje fotky charakteristických otoků HAE, informace o povaze onemocnění, stejně jako o vhodných terapeutických postupech. Důraz je kladen na odlišení příznaků HAE od klasických alergických reakcí a nechybějí odkazy na důležité zdroje. Český překlad připravila pacientská organizace HAE Junior.

Pro cílenou distribuci zveme HAE pacienty k vyplnění dotazníku

Aby mohl plakát dobře sloužit svému účelu, zveme české HAE pacienty ke spolupráci. Konkrétně nyní mohou pacienti sdílet své tipy na zdravotnická pracoviště nebo stanice záchranných služeb v Česku, kde již v minulosti hledali urgentní pomoc nebo kde ji zvažovali hledat kvůli akutním příznakům HAE. Naše pacientská organizace jim poté pošle plakát a informační balík určený zdravotníkům ze systému urgentní péče. Předem děkujeme všem HAE pacientům za vyplnění krátkého dotazníku ZDE. Společně tak dosáhneme cílené osvěty a podpoříme snahy o kvalitnější život s HAE!

Připomínáme, že v rámci letošního Dne HAE může každý podpořit osvětu o HAE sportem, pohybem nebo volnočasovými aktivitami. Krok za krokem se tímto HAE International a globální pacientská komunita zapojuje do snah o zvýšení povědomí o této vzácné diagnóze. Více informací, jak se zúčastnit, najdete ZDE.

Děkujeme za podporu při šíření osvěty o HAE v České republice a v zahraničí!

Kontakt

HAE Junior z.s.
Wichterlova 2372/8, 
Praha 8, 182 00
IČO 08749787

info (at) haejunior.cz

Kontakt pro novináře:
media (at) haejunior.cz
 

Napište nám

Podpoříte nás?

Vaše finanční dary můžete také posílat na náš bankovní účet 2001782429/2010.

Podporovatelé

PharmingTakedaKalvistaLekarna.cz
CSL BehringPatient worthyPhrase

Národní & Mezinárodní afiliace:

Logo EurodisAIPČeská asociace pro vzácná onemocněníPacientský hub
Národní zdravotnický informační portál
ERN RITA
Adalo Solutions s.r.o. © 2020 - 2023 | Všechna práva vyhrazena
Darujte
tady >>
Darujte tady >>