Odborná pracovní skupina pro HAE v rámci České společnosti alergologie a klinické imunologie vydala v roce 2020 následující terapeutické doporučení:
Doporučení pro léčbu pacientů s HAE v České republice vycházejí z doporučení vydanými WHO / EAACI. Terapie zahrnuje 3 zásadní oblasti:
- terapie akutního stavu dle závažnosti příznaků (při rozvoji orofaciálních otoků, obstrukci laryngu či gastrointestinálních, urgenitálních otoků, těžkých končetinových otoků). Pro léčbu atak HAE jsou v ČR dostupné preparáty ikatibant, C1-inhibitory, při nedostupnosti předchozích mražená plazma.
- krátkodobá profylaxe před iatrogenními výkony. V léčbě krátkodobé profylaxe se uplatňují preferenčně C1-inhibitory (pdC1-INH) dle indikačních kritérií SPC.
- dlouhodobá profylaxe indikována u symptomatických pacientů s ohledem na projevy onemocnění, četnost atak, kvalitu života pacienta a riziko snížené/nedostatečné účinnosti vhodné epizodické léčby. Dlouhodobá profylaxe by měla být individualizována každému pacientovi, přičemž by měl být u všech závažně symptomatických pacientů brán ohled na projevy onemocnění, četnost ataků, kvalitu života pacienta, dostupnost zdravotnických prostředků a riziko snížené/nedostatečné účinnosti vhodné epizodické léčby. Tyto faktory se mohou v průběhu času měnit, proto by měli pacienti být vyhodnoceni pro dlouhodobou profylaxi při každé jejich návštěvě lékaře s ohledem na preferenci pacienta. Pro dlouhodobou profylaxi jsou doporučovány C1 inhibitory jako první volba. V ČR není pro dlouhodobou profylaktickou léčbu dostupný přípravek obsahující C1-inhibitor, jehož aplikace by v této indikaci byla v souladu s SPC a schválena úhrada ZP. Dle aktuálních mezinárodních doporučení by měl být pro dlouhodobou profylaxi použit jako první volba C1 inhibitor nebo lanadelumab. Lanadelumab je dle těchto doporučení efektivní terapie pro dlouhodobou profylaxi pacientů s deficiencí C1 inhibitoru (HAE-C1-INH, resp. HAE I. a II. typu).
Více informací o dostupných preparátech pro léčbu HAE v ČR jsou k dispozici na webových stránkách České společnosti Alergologie a Klinické Imunologie, pracovní skupina Hereditární angioedém ZDE.